facebook twitter

مشاوره ورزشی


  • پاسخ به سئوالات کاربران
  • ارائه برنامه تمرین و تغذیه
  • مشاوره تیمهای ورزشی
  • محاسبه آنلاین وضعیت بدنی و آمادگی جسمانی

نسبت کمر به لگن (Waist–hip ratio)

نسبت کمر به لگن WHR
نسبت کمر به لگن WHR
بر اساس تحقیقات علمی نسبت محیط کمر به لگن یا WHR شاخص معتبری برای بررسی سطح سلامت افراد محسوب می شود. تحقیقات نشان می دهد افرادی که توده چربی بیشتری در ناحیه کمر و شکم نسبت به لگن دارند بیشتر در معرض خطر بیمارهای قلبی _ عروقی هستند.
ارتباط WHR با سلامت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) معتقد است مردان با WHR بالاتر از 0.9 و زنان دارای WHR بیشتر از 0.85 با داشتن BMI فراتر از 30 چاق محسوب می شوند. بر اساس نظر انجمن ملی دیابت و بیماریهای گوارشی و کلیوی آمریکا (NIDDK) مردان با WHR بالاتر از 1 و زنان دارای WHR بیشتر از 0.8 در معرض بیماریهای تهدیدکننده سلامت مانند دیابت، تصلب شرائین و سکته های قلبی و مغزی می باشند.
ارتباط WHR با باروری: تحقیقات نشان می دهد زنانی که WHR آنها در دامنه 0.7 ـ 0.79 است از میزان مطلوب هورمون استروژن برخوردار بوده و نرخ باوری آنها بیشتر از سایر زنان است.همچنین این زنان کمتر در معرض دیابت، بیماریهای قلبی ـ عروقی و سرطان تخمدان قرار می گیرند. همچنین مردانی که WHR آنها در دامنه 0.9 است از میزان باروری بیشتری برخوردار بوده و کمتر در معرض بیماریهای دیابت، ناهنجاریهای قلبی ـ عروقی و سرطانهای پروستات قرار می گیرند.
جنسیت:    
اندازه کمر:  
اندازه لگن:  نتیجه:

نسبت کمر به لگن (WHR):       وضعیت WHR: