Evarzesh Title
Register
evarzesh logo
رشد حرکتی
رشد حرکتی

رشد و تکامل حرکتی از زیرشاخه های علم رفتار حرکتی است. در این گرایش محققان به مطالعه روند رشد و تکامل رفتار حرکتی و دیگر خصیصه های رشدی بشر در طول زندگی می پردازند. تعاریف ذیل از سوی محققان مختلف در این زمینه ارائه شده است:
تعریف رشد حرکتی از دیدگاه کمیته مدیریت های علمی (1974):
«مطالعه تغییراتی که در رفتار حرکتی افراد در نتیجه تعامل ارگانیسم در حال رشد با محیط اتفاق می افتد.»
تعریف رشد حرکتی از دیدگاه کلارک و ویتال (1989):
«مطالعه تغییرات در رفتار حرکتی در طول عمر»
تعریف هی وود از رشد حرکتی (1993):
«مطالعه فرآیندهای متوالی در طی رشد که در آن مهارت ها از ساده به مشکل و از سازمان نیافته به سازمان یافته و از مهارت نیافته به ماهرانه در طول عمر تغییر می یابند.»
تعریف دیگر از رشد حرکتی از دیدگاه کلارک و ویتال:
«مطالعه تغییرات در رفتار حرکتی در طول عمر و فرایندهایی که زیرساز این تغییرات هستند.»
تعریف ایساکس و پاینه از رشد حرکتی:
«مطالعه تغییرات در طول عمر، فرآیندهایی که زیرساز این تغییرات هستند و عواملی که روی آنها اثر می گذارند.»
تعریف اخیر از رشد حرکتی ترکیبی از تعاریف قبلی است که نقاط قوت آنها لحاظ شده است. امروزه به رشد حرکتی انسان بشکل فرآیندی نگریسته می شود میشود که در طول عمر روی داده و هم روندی تکاملی و صعودی دارد (از تولد تا بلوغ جسمانی) و هم روندی نزولی و تخریبی (از بزرگسالی تا مرگ).
فواید مطالعه رشد حرکتی انسان:
شاید این سئوال مطرح شود که فایده مطالعه رشد حرکتی انسان چیست؟ برای پاسخ به این سئوال از چند جنبه می توان مطلب را نگریست:

  1. مطالعه موضوعات مرتبط با انسان به دانش ما می افزاید و شناخت جامع تری از انسان را بدست می دهد.

  2. مطالعه رشد حرکتی انسان، هنجارها و الگوهای رشدی بشر را مشخص می کند. با توجه به الگوهای بهنجار رشدی می توان افرادی که دارای ناهنجاری هستند (خصوصا کودکان) را شناسایی کرده و برای اصلاح اقدام کرد. همچنین با دانستن روندها و الگوهای رشدی، رشد حرکتی قابل پیش بینی بوده و می توان اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از نابهنجاری های رشدی را آغاز کرد.

  3. دانستن الگوهای رشدی به مربیان کمک می کند در آموزش های خود نیازها و ملزومات رشدی را در نظر داشته و روش آموزشی را انتخاب نمایند که نیازهای رشدی انسان در هر مرحله زندگی را به بهترین وجه برآورده نماید.

  4. برخی از محققان معتقدند که مشکلات یادگیری کودکان را با انجام فعالیت های بدنی به خوبی طراحی شده می توان برطرف کرد.


مباحث مرتبط با رشد حرکتی:

مطالب مرتبط
چربی شکمی 5 روش کاهش چربی شکمی  افرادی که چربی اضافه در ناحیه حفره شکمی و لگن دارند بیشتر در معرض مخاطرات ناشی از چاقی هستند، از اینرو چربی اضافه در ناحیه کمر و لگن را باید جدی گرفته ...
صبوری در کاهش وزن صبوری در کاهش وزن  ماه ها، سالها و حتی دهه ها طول می کشد که بافت چربی اضافه شکل بگیرد بنابراین رژیم های غذایی سخت و شدید نمی تواند در کوتاه مدت، اثرات مثبت و با دوامی داشته باشد ...
آخرین اخبار پایگاه
سامانه کاهش وزن

سامانه جامع و هوشمند کاهش وزن

کاهش وزن علمی و سالم با مدیریت کالری مصرفی و دریافتی و اطلاع وضعیت کاهش وزن در مقایسه با شرایط نرمال

بدنسازی تخصصی

برنامه بدنسازی تخصصی

برنامه ای ویژه ورزشکاران جهت افزایش قدرت، سرعت، توان و استقامت، امکان تعیین نوع فصل، گروه عضلانی و رشته ورزشی. همراه با پشتیبانی و مشاوره تخصصی

Second Slide

برنامه بدنسازی تصویری

انتخاب حرکت مناسب و صحیح برای تقویت عضلات از نکات مهم و اساسی بدنسازی محسوب می شود. با انتخاب عضله، تمرین مناسب به شما معرفی می گردد.

برنامه تمرینی کاهش وزن

برنامه تمرینی کاهش وزن

برنامه ای کاملا علمی و تخصصی به مدت 8 هفته جهت کاهش وزن سالم به میزان 5 ـ 8 کیلوگرم بدون بازگشت همراه با پشتیبانی و مشاوره تخصصی