Evarzesh Title
Register
evarzesh logo

اثرات مصرف ایبوپروفن بر عملکرد ورزشی


کفش مناسب ورزشی
امروزه برخی از ورزشکاران از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ادویل برای کاهش درد ناشی از آسیب دیدگی، پیش از تمرین و بعد از آن استفاده می نمایند. در این مقاله در مورد اثرات مصرف داروهای ضدالتهابی هنگام ورزش کردن بحث خواهیم کرد.

چگونگی تأثیر «داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی»

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) جلوی درد و التهاب را می گیرند و شامل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسین سدیم (naproxen sodium) و کتوپروفن (ketoprofen) می باشد. زمانی که داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مصرف می شود جلوی ساخت پروستاگلاندین ها در بدن گرفته می شود. پروستاگلاندین ها در مکانسیم بسیاری از فعالیتهای فیزیولوژیک بدن مانند آسترسازی غشاء معده، تنظیم فشار خون و فراخوانی واکنش های التهابی (قرمز شدن، تورم، درد) هنگام آسیب دیدگی نقش دارند.

برخی از ورزشکاران هنگام تمرین یا مسابقه و حتی بعد از فعالیت بدنی برای کاهش درد از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده می نمایند که سبب می گردد که ساخت پروستاگلاندین ها در بدن مختل شود. اختلال در ساخت پروستاگلاندین ها سبب ناراحتی معده و در درازمدت سبب خونریزی روده می گردد.

آیا مصرف ایبوپروفن پیش از تمرین صحیح است؟

نتایج تحقیقات نشان می دهد که مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نظیر ایبوپروفن پیش از تمرین سبب تشدید آسیب وارده به دستگاه گوارش می گردد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد افرادی که از ایبوپروفن استفاده می نمایند میزان آسیب وارده به دستگاه گوارش آنها بالاتر است.

اثر مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی پیش از ماراتون یا سه گانه

نتایج یک پژوهش نشان می دهد که مصرف 400 میلی گرم ایبوپروفن پیش از تمرین، سبب کاهش درد می گردد اما مانع آسیب عضلانی نمی گردد. در واقع مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی با مخفی کردن علائم آسیب دیدگی، خطر صدمه را افزایش می دهند. در مطالعه ای دیگر مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی پیش از رویدادهای طولانی ورزشی نظیر ماراتون و سه گانه بررسی شد. نتایج نشان داد که مصرف این داروها سبب کاهش سطح فعالیت کلیه ها می گردد که عوارض خطرناکی در پی دارد. برای مثال سبب اختلال در تنظیم سدیم و الکترولیت های خون و نیز میزان آب بدن می شود. این شرایط سبب اختلال در عملکرد قلب شده و زمینه صدمات دراز مدت به کلیه ها را فراهم می سازد.

در پژوهشی اثر مصرف ایبوپروفن پیش از مسابقات فوق مارتون مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این پژوهش نشان داد که مصرف ایبوپروفن پیش و حین مسابقه سبب افزایش میزان آسیب دیدگی می شود که میزان آسیب دیدگی با میزان مصرف دارو ارتباط مستقیم دارد. بنابراین بطور کلی عملکرد ورزشی و میزان درد پس از تمرین تحت تأثیر مصرف ایبوپروفن قرار نمی گیرد. به عبارت دیگر مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی به هیچ عنوان کمک کننده نیست و از سوی دیگر سبب افزایش التهاب و صدمه به عضلات می گردد.

چه زمانی می توانید ایبوپروفن مصرف کنید؟

وقتی که بصورت موقت می خواهید از شر دردی مانند درد دندان خلاص شود ایبوپروفن می تواند کمک کننده باشد.

آخرین اخبار پایگاه
سامانه کاهش وزن

سامانه جامع و هوشمند کاهش وزن

کاهش وزن علمی و سالم با مدیریت کالری مصرفی و دریافتی و اطلاع وضعیت کاهش وزن در مقایسه با شرایط نرمال

بدنسازی تخصصی

برنامه بدنسازی تخصصی

برنامه ای ویژه ورزشکاران جهت افزایش قدرت، سرعت، توان و استقامت، امکان تعیین نوع فصل، گروه عضلانی و رشته ورزشی. همراه با پشتیبانی و مشاوره تخصصی

Second Slide

برنامه بدنسازی تصویری

انتخاب حرکت مناسب و صحیح برای تقویت عضلات از نکات مهم و اساسی بدنسازی محسوب می شود. با انتخاب عضله، تمرین مناسب به شما معرفی می گردد.

برنامه تمرینی کاهش وزن

برنامه تمرینی کاهش وزن

برنامه ای کاملا علمی و تخصصی به مدت 8 هفته جهت کاهش وزن سالم به میزان 5 ـ 8 کیلوگرم بدون بازگشت همراه با پشتیبانی و مشاوره تخصصی